ATEM Mini Pro od Blackmagic Design

ATEM Mini Pro od Blackmagic Design

Widzieliście jak wygląda stanowisko realizatora w telewizji lub wozie transmisyjnym? Strasznie skomplikowane… Są tez prostsze rozwiązania już za niewiele ponad 20 000 zł – mikser wizyjny jest dostępny od ręki… No ale co jeżeli mamy niewielki budżet, a chcemy np. transmitować jakieś wydarzenie on-line? Od niedawna mamy rozwiązanie.

ATEM Mini Pro dla streamingu i nagrywania

Blackmagic Design nie produkuje najtańszych rzeczy, ale tu stosunek jakości do ceny jest więcej niż rewelacyjny i rozwiązuje problem miksowania obrazu np. z 4 kamer/komputerów pracujących jednocześnie z pełną synchronizacją zarówno do nagrywania takiej realizacji jak i streamingu live. Był już ATEM Mini i nie należy go mylić z wersją PRO, która jest po prostu niebywała!

BLACKMAGIC DESIGN ATEM MINI PRO

Co daje to malutkie urządzenie?

Jest połączeniem miksera wizyjnego z korektorem graficznym i centrum steamingu bezpośrednio do np. YouTube. Wszystko jest wbudowane czyli mamy tu hardware i software w urządzeniu. Komputer służy do zarządzania, ale nie jest jednostką coś liczącą czy mającą kodeki. To robi ATEM MINI PRO.

BLACKMAGIC DESIGN ATEM MINI PRO

Wszystko jest odpowiednio optymalizowane do streamingu z najlepszą możliwą jakością. Jest możliwe też nagrywanie materiału poczynając od zwykłego pendrive po dyski lub macierze BEZ żadnych dodatkowych urządzeń! Można przez port USB-C podłączyć się do komputera i pracować na dowolnym programie graficznym, który ATEM MINI PRO będzie traktował jak webcam, a nie małe studio telewizyjne.

Podczas streamingu jest możliwy w czasie rzeczywistym podgląd jaki na danym łączu wychodzi obraz! Przy przełączaniu kamer mamy od razu profesjonalne efekty jak FADE, DIP, WIPE, DVE…

Wszystko jest sterowane z klawiatury urządzenia w tym czasy przejść, picture-in-picture czy generator black screen. Jest też znakomita aplikacja do zarządzania obrazem w której mamy funkcje od podglądu obrazu z kamer, przez obraz wyjściowy do zaawansowanej kontroli koloru.

Podstawowe dane:

 • Sprzętowe kodowanie streamingu dla YouTube Live, Facebook, Twitch.
 • Podłączenie 4 dowolnych kamer/komputerów/konsoli
 • Port USB do pracy jako WebCam
 • Live streaming przez port Ethernet
 • Nagrywanie na pendrive/dysk przez port USB
 • Dwa wejścia stereo
 • Automatyczna synchronizacja wszystkich wejść HDMI
 • Program ATEM Software Control dla Mac i Windows.
 • Wewnętrzna pamięć dla grafik wykorzystywanych w tytułach, planszach otwarciowych i wyświetlania logo
 • ATEM Advanced Chroma Key do pracy z green/blue screen
 • Multiview pozwala na podgląd ze wszystkich kamer
 • Audio mixer  z normalizacją i EQ

Cena jest naprawdę zaskakująca: 595 USD. Może nie jest to sprzęt do nagrywania rodzinnych uroczystości, ale w dobie przechodzenia do pracy zdalnej i coraz większej ilości wydarzeń dziejących się w internecie jest to sprzęt wręcz niebywały! Uwaga! Nie mylić z ATEM Mini (bez dopisku PRO) to podobne, ale jednak znacznie uboższe urządzenie.

Tu jest film (aż godzinny) z prezentacją ATEM Mini PRO – polecam tak od 16:30… można zobaczyć jak wielkie możliwości tkwią w tym małym urządzeniu!

Oczywiście oceniając należy pamiętać dla kogo jest przeznaczone urządzenie. To nie jest dla dużych stacji telewizyjnych, ale jeżeli jestem edukacyjną placówką, która chce produkować dużo i szybko dobry wizualnie materiał przy niewielkich środkach to jest to po prostu super urządzenie! Jeżeli obsługuję małe eventy to też jest to super urządzenie. Dysk, ATEM, notebook i mam w pełni funkcjonalne studio! Bajka!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


(c) TravelPhoto.pl