FOTOBLOGSPRZĘT FOTO/VIDEO

Dysk ExaDrive SSD 100T

Dysk ExaDrive SSD o pojemności… 100T (terabajtów)!

Trudno nie być w szoku po takiej nowości! Kiedy Samsung pokazał dysk SSD o pojemności 30T było wielkie WOW! No ale teraz mamy nowego rekordzistę i to nie o 1 czy 2% pojemności… 100T STO TERABAJTÓW! I nie jest to skrzynia na kółkach ale dysk… Taki zwykły dysk!

Wreszcie! Wypada wykrzyknikiem zacząć. No bo technologia SSD mocno rozczarowała. Rozczarowała szybkością przyrastania pojemności dysku, ale przede wszystkim ceną! W sumie mamy to co niby najtańsze bo samą elektronikę robioną przez roboty. Żadnych ruchomych części, drogiej mechaniki i skomplikowanej oraz jednak często zawodnej i cena nie chce spaść…

No ale powoli się chyba wreszcie ten trend zmieni przy takich jak ten rekordach to już czas najwyższy. Firma NIMBUS DATA właśnie pochwaliła się dyskiem ExaDrive SSD w standardowej obudowie 3,5″ o pojemności 100T (sto terabajtów)! I wiecie co…. to jest taki zwykły dysk, który możecie włożyć do stacjonarnego komputera i mieć te 100T na dane!

Dysk ExaDrive SSD 100T
Dysk ExaDrive SSD 100T

Sam dysk ma inne ciekawe parametry jak np. jest najbardziej energooszczędny w przeliczeniu na 1 T (zużywa o 85% mniej prądu). Ma bezwarunkową gwarancję na 5 lat ale i średni między awaryjny czas działania na poziomie 2,5 miliona godzin… Dzięki zoptymalizowanym procesom zapisu i odczytu komputer działa szybciej ponieważ o 50% zmniejszono cykle kiedy procesor musi zaczekać na dysk.

Najwyższej pojemności dyski mają Samsung i Toshiba i jest to 30T! Dyski ExaDrive SSD będą dostępne od lata 2018. Niestety na razie wyłącznie dla strategicznych klientów takich jak wielkie data center. Interesuje Was cena? Mnie też ale łatwo na razie nie będzie ponieważ mamy porównanie kosztów, a nie konkretną cenę. I tak serwerownia za 1T pojemności przy ExaDrive SSD zaoszczędzi 42%. Ogromną oszczędnością będą przy przejściu na takie dyski redukcje systemów zasilania i chłodzenia. Można więc powiedzieć, że powinni wydać by po chwili poczuć ulgę.

Kiedy takie dyski trafią na biurko Kowalskiego? Może już niedługo. Jak na razie Samsung o pojemności 15T jest tylko trzeba mieć w kieszeni 11 500 USD na zakup… W sumie nie obraziłbym się nawet na takie skromne 15T (2 sztuki)… Sponsorzy? Tu jestem!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


TravelPhoto.pl