ETIOPIA Kraj 13 miesięcy słońca Mieszkańcy Etiopii
Etiopczycy Etiopię zamieszkują trzy główne grupy etniczne tworzące barwną mozaikę twarzy o pięknych, harmonijnych rysach. Do pierwszej grupy należały ludy pochodzenia kuszyckiego, które poddane były wpływowi kultury semickiej i otrzymały dużą domieszkę krwi od ludów pochodzących z Półwyspu Arabskiego. Dziś zamieszkują prowincje Szeua, Godżam, Begiemdyr, Tigre czy Erytrea. Druga grupa to ludy Bedża, Sidama i Oromo, także pochodzenia kuszyckiego lecz nie poddane wpływom semickim. W trzeciej grupie natomiast są ludy pochodzenia nilotyckiego mieszkające głównie w pobliżu granicy z Sudanem.
Felasze Etiopscy Żydzi wedle podań przybyli tu jako eskorta Menelika I wprost z dworu króla Salomona i są uważani za potomków starożytnych Izraelitów. Zamieszkali w okolicach jeziora Tana, gdzie przez stulecia kultywowali swą tradycję przestrzegając szabasu i obrzezania. Jeszcze dwadzieścia lat temu w Etiopii przebywało ich blisko 60 tysięcy, dziś pozostało zaledwie kilka rodzin. W czasie klęski głodu w 1985 roku państwo Izrael tajnym mostem powietrznym sprowadziło do siebie 7000 Felaszów, zaś kilka lat później podczas etiopskiej wojny domowej otwarto kolejny most powietrzny zabierając pozostałych w ogromnych odrzutowcach. Ci, którzy w owym czasie byli na targu w odległym mieście, po powrocie zastali jedynie puste chaty i przygasłe ogniska. Jednak oglądając Fellasha Village nie sposób się oprzeć myśli, iż niezwykła historia narodu połączona ze sprzedażą pamiątek stała się dziś najlepszym biznesem dla tych, którzy na tamte samoloty się spóźnili.
Ludy Doliny Omo Dolina Omo bywa nazywana "ludzkim muzeum", choć z muzeum ma niewiele wspólnego, Każde z mieszkających tu 12 plemion różni się strojem i obyczajami. Arbore noszą piękne dekoracje z koralików, Karo golą głowy pozostawiając niewielką kępkę umazanych gliną włosów, zaś Hamerowie ubierają się prawie wyłącznie w skóry ozdabiane muszelkami. Chyba najbardziej niesamowitym plemieniem są Mursi: mężczyźni dekorują tors i ramiona białą glinką, zaś dodatkowym zdobieniem są rytualne blizny. Natomiast ich kobiety noszą w rozcięciu wargi gliniany krążek. Ponoć zwyczaj ten datuje się jeszcze z czasów polowań na niewolników: tak oszpecone kobiety nie były atrakcyjnym "towarem". Dziś kontynuują tradycję, a przez swych mężów są uważane za najpiękniejsze na świecie.
Ludzie Harer i Oromo Kobiety Hareru poznać po tym, iż zawsze pod spódnicą noszą wąskie spodnie. Ponoć jest to spuścizna po niebezpiecznych czasach, gdy kobieta nie mogła być pewna dnia, ani godziny... Zachował się też ciekawy zwyczaj noszenia sukienek o dwustronnych kolorach: na zewnątrz kolorowy, a pod spodem czarny. Dzięki temu jeśli kobieta nagle dowie się o jakimś pogrzebie, może natychmiast przystąpić do żałobników w odpowiednim stroju. Mężczyźni bardzo rzadko noszą galabije, natomiast prawie nie rozstają się z muzułmańskimi czapeczkami. Kobiety Oromo to barwne ptaki odziane w wzorzyste pareo i kolorowe sukienki. Młode dziewczęta jako posagową biżuterię noszą misternie przez siebie splatane naszyjniki z paciorków, z którymi praktycznie się nie rozstają. Dopiero po wyjściu za mąż przysługuje im "dorosła" metalowa biżuteria.
Zobacz więcej: PORTRETY
(c) TravelPhoto - www.travelphoto.pl