FOTOPORADY

Odzyskiwanie skasowanych zdjęć.

ODZYSKIWANIE SKASOWANYCH ZDJĘĆ

Porad takich jest wiele ale po wątkach na forach widać, że jeszcze jedna się przyda. Sytuacja banalna. Skasowałem nie to zdjęcie, które chciałem lub sformatowałem kartę SD/CF/… Co mam zrobić by odzyskać zdjęcia?!

w_odzysk_danych

Kiedy odzyskiwanie zdjęć może nam być potrzebne?

  • przypadkowe skasowanie/formatowanie – nie powinno się zdarzyć ale raz w życiu każdemu się zdarza.
  • awaria podczas zapisu danych – zapis nie został zakończony i uszkodzona jest tablica patrycji na karcie.
  • format karty przez np. policję w mniej lub bardziej dzikim kraju bo fotografowaliśmy to co im się nie podoba – jak sformatują kartę lub wykasują kilka zdjęć i oddadzą aparat to zdjęcia odzyskamy bez problemu.

Odzyskiwanie zdjęć – algorytm

  1. nie używaj karty ze skasowanymi zdjęciami do dalszego fotografowania – pod żadnym pozorem nie użyj tej karty. Po skasowaniu zdjęć, wyłącz aparat i wyjmij kartę oraz schowaj ją najlepiej gdzie indziej niż pozostałe karty.
  2. nie włączaj i wyłączaj aparatu z ww kartą – aparat po ponownym włączeniu może np. utworzyć nowy folder na zdjęcia co spowoduje zniszczenie struktury danych
  3. jeżeli karta została sformatowana – nie panikuj tylko wyłącz aparat i zrób to co napisano wyżej
  4. włóż kartę do czytnika kart w komputerze – ignoruj wszystkie komunikaty dotyczące badania przez komputer poprawności danych na karcie i naprawiania ewentualnych błędów! Komputer NIC nie może zrobić z tą kartą!!!
  5. uruchom program do odzyskiwania utraconych danych z kart – postępuj wg. instrukcji programu (najpierw pozwól programowi odzyskać dane automatycznie). Wcześniej warto zrobić na dysku komputera folder np. nazywający się FOTO_ODZYSKANE bo prawdopodobnie program do odzyskiwania zdjęć będzie prosił o wskazanie gdzie ma zapisywać odzyskiwane zdjęcia. Sprawdź odzyskane zdjęcia i jeżeli okaże się, że czegoś brakuje to niektóre programy mają dodatkowo tryb ręcznego odzyskiwania danych. Wtedy możemy poszukać brakującego w automatycznym odzyskiwaniu zdjęcia np.: DSC01234.jpg i je zapisać. Może będzie uszkodzone ale przynajmniej część jego odzyskamy.

Programy do odzyskiwania zdjęć

Najlepiej sprawdzić ofertę producenta kart, czy kupując kartę nie można dostać gratis lub za niewielką opłatą program do odzyskiwania danych jak to jest np. u SanDisk’a. Jeżeli nie ma akurat takiej oferty można skorzystać z jednego z licznych programów do odzyskiwania zdjęć przy wyborze patrząc na jego oceny i opinie użytkowników.

  • RescuePRO (SanDisk)
  • Image Rescue (Lexar)
  • Recuva
  • EasyRecovery Home
  • Digital Image Recovery
  • iCare Card Recovery Pro
  • PhotoRec

Jak nie ma nic darmowego to po prostu kup sobie taki program. I tu też pewna uwaga…. Zawsze popularyzuję twierdzenie, że KUPUJEMY TYLKO KARTY Z SEGMENTU PROFI bo podróże kosztują i chcemy mieć z nich pamiątkę czyli zdjęcia. A razem z kartami profi często jest ulotka z kodem dostępu do DARMOWEGO pobrania programu do odzyskiwania zdjęć! Czyli nie dość, że mamy akcesoria, którym można zaufać to jeszcze mamy za darmo program!


Nic się nie udało odzyskać programem więc co dalej?

  • obserwuj jak zapisuje aparat zdjęcia na karcie – jeżeli pojawiają się błędne zapisy, brakuje zdjęć lub zdjęcia są zniekształcone (paski, ucięte w połowie,…), a na innej karcie wszystko jest OK to oznacza, że karta prawdopodobnie dożyła swoich dni i trzeba ją wyrzucić. Przy obecnych cenach kart duża strata to nie będzie, a na pewno mniejsza niż strata zdjęć.
  • nie pozwalaj na zapisanie JAKICHKOLWIEK DANYCH na karcie przed próbą odzyskania zdjęć! – nie rób zdjęć, nie zakładaj nowych folderów. Po włożeniu karty do czytnika nie pozwalaj komputerowi na jej analizowanie i poprawianie błędów zapisu!
  • nie licz na odzyskanie 100% danych – niestety zawsze jakieś straty muszą być szczególnie przy formatowaniu karty
  • gorsza może być awaria zapisu danych na karcie niż zwykłe skasowanie – pliki podczas zapisu są zwykle dzielone i zapisywane w blokach tam gdzie jest wolne miejsce na dysku. Zwykłe skasowanie to zmiana informacji czy to miejsce jest wolne czy nie. Jeżeli nie będziemy posługiwać się tablicą partycji dysku czyli spisem wolnego/zajętego miejsca, a tylko przeszukiwać poszczególne bloki dysku to możemy znaleźć np. pierwszy blok zawierający informację, że to było zdjęcie, na końcu znajdujemy informację, gdzie był na karcie zapisany kolejny blok i tak jakby nanizując koraliki w odpowiedniej kolejności odzyskujemy zdjęcie. Problem jest wtedy, kiedy coś zostanie zapisane w jednym z bloków naszego zdjęcia. Wtedy będzie on wskazywać na inne zupełnie zdjęcie lub inne informacje i oczywiście zdjęcia nie odzyskamy. Stąd podkreślane wielokrotnie NIC NIE ROBIENIE z kartą przed włożeniem do czytnika i uruchomieniem programu do odzyskiwania danych! Awaria zapisu powoduje, że np. mamy zapisane zdjęcie do połowy i… dalej nie ma już nic!

I to na tyle. Gdyby coś było niezrozumiałe piszcie, dodamy objaśnienia!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


Powrót do: FOTOPORADY


(c) TravelPhoto.pl