FOTOPORADY

Mikrofon do kamer GoPro: Saramonic GoMic

Mikrofon do kamer GoPro: Saramonic GoMic

Podobno 60% powodzenia filmu zależy od… dźwięku. Jakość dźwięku w kamerach GoPro jest taka sobie by nie napisać zła. Jest to normalne bo wbudowany mini mikrofon ma takie, a nie inne parametry. Tak jest i w przypadku aparatów fotograficznych, gdzie podłączamy zewnętrzne mikrofony chcąc mieć akceptowalny dźwięk.

Jednak kamery GoPro to wolność filmowania związana z miniaturyzacją i podłączanie zewnętrznych mikrofonów kablem to już nie to co by filmujących ucieszyło. Stąd wiele filmów z GoPro nie ma ścieżki dźwiękowej z miejsca filmowania ale podłożoną muzykę. I nie myślę tu o filmach z deski surfingowej, ale robionych w warunkach, gdzie obudowa podwodna nie jest potrzebna. Ci bardziej zaawansowani w filmowaniu podpowiedzą, że dodatkowy mikrofon przeszkadza również w montowaniu kamery do gimbala.

Nic więc dziwnego, że zwróciłem uwagę na mikrofon Saramonic GoMic, który jest mały, lekki, nie wymaga dodatkowej baterii, a specyfikacja obiecywała wiele.

Opakowanie

Opakowanie starannie zaprojektowane, miło wziąć do ręki. W środku w plastikowej wyprasce mikrofon i gąbka tłumiąca podmuchy wiatru.

Saramonic GoMic – opakowanie

Instalacja

Aby użyć mikrofon nie potrzebujemy wykonywać żadnych czynności poza włożeniem go do gniazda miniUSB kamery. Wtyczka jest bardzo dobrej jakości, świetnie spasowana z gniazdem USB kamery. Po włożeniu jesteśmy pewni, że nawet przy przypadkowym zaczepieniu, otarciu o coś mikrofonem nie wypadnie z kamery.

Mikrofon Saramonic GoMic zamontowany na kamerze
Parametry techniczne:

Kompatybilność:

– GoPro HERO 4
– GoPro HERO 3+
– GoPro HERO 3

Specyfikacja:

– Model: elektretowy mikrofon pojemnościowy
– Stosunek sygnału do szumu: 80dB SPL
– Czułość: -24dB +/- 3dB, 0dB=1V/Pa, 1kHz
– Zakres częstotliwości: 35Hz ~ 20KHz
– Wejście: miniUSB
– Waga: 12 g

Nie wymaga żadnych dodatkowych czynności w kamerze. Wystarczy wpiąć w port USB kamery.

Test

Test wykonany z nałożoną gąbką tłumiącą podmuchy wiatru.

Podsumowanie

Niewielkim kosztem można znakomicie poprawić jakość dźwięku nagrywanego przez kamery GoPro. Saramonic GoMic to zaskakująco dobra dynamika, ładnie przenoszone wysokie tony, lekkość i wielkość idealnie dostosowane do kamer GoPro.

Minus to gąbka tłumiąca, która zaczęła pękać przy zakładaniu. Zdecydowanie lepszy byłby tu Deadcat, ale przy tej cenie nie warto mieć pretensji, w wielu znacznie droższych mikrofonach też fabrycznie dodawane gąbki są słabej jakości.

Gdzie kupić?

W sklepie INFOTO http://www.infoto.pl.

logo_infoto

Polecam!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


(c) TravelPhoto.pl