Fotoporady: YouTube i Vimeo – podstawy cz. 3

YOUTUBE: Zapisywanie fimów na dysk komputera

Sposobów jest cała masa ale ja opiszę chyba jeden z najprostszych w dwóch wariantach. Zaczniemy od tego, przy którym nic nie instalujemy – wystarczy przeglądarka.Dla pełnej rzetelności – ja używam Chrome, ale pewnie działa i na innych. Na zrzucie ekranu wszystko jest napisane, ale dodatkowo opiszę niżej. 

Adres serwisu YT to www.youtube.com, natomiast tu jest domena www.youtube-get.com  i ona służy do pobierania filmów. Działa ciekawie ponieważ kiedy oglądając film na YT dodacie za …youtube… słówko -get czyli …youtube-get… to przekażecie adres filmu i zwrotnie otrzymacie pytanie o to gdzie ten film zapisać na dysku komputera. Niżej konkrety…


Na to komputer może zachować się następująco:

yt_zapis3

Pewnie się boicie? No i słusznie! Tu akurat nic by się nie stało ale… jest kłopotliwe i irytujące. No jeszcze przypomnę pewien kawałek tekstu jaki był na stronie www.youtube-get.com.

yt_zapis4

I ja właśnie z tej aplikacji korzystam. Klikamy na pobierz i zapisujemy plik na pulpicie. To program składający się z 1 pliku i nie trzeba go instalować. Do działania potrzebuje środowiska Java, ale te powinien mieć każdy zainstalowane na komputerze. (Jeżeli nie ma to polecam zainstalowanie z adresu: https://www.java.com/pl/download/ Dla identyfikacji ekran z prawej.)

yt_zapis5


Powyżej mamy tryb najprostszy czyli pobieranie krótkiego adresu filmu jaki znaleźliśmy na YT. Taki adres rozumie FB, WordPress,link w mailu itd… Klikamy UDOSTĘPNIJ, i sprawdzamy, czy NIE jestzaznaczony kwadrat: Udostępnij na playliście… Zaznaczamy adres: http://youtu.be/YRJ8yW_PJfw i gotowe!Drugi wspomniany sposób to umieść na stronie – klikamy jak poprzednioale następnie wybieramy Umieść na stronie. Nie zaznaczamy playlistyale wybieramy rozmiar playera jaki będzie na danej stronie tu 640x360i decydujemy, czy player ma mieć jakieś dodatki jak np. elementy sterująceoraz informacje o filmie z YT. Na koniec kopiujemy wszystko co w ramcewyższej <i frame… czli używamy skrótu CTRL + A na klawiaturze po kliknięciu w okienko by wszystko zaznaczyć i CTRL + V by wkleićnp. na stronę, która tylko tę formę przyjmuje…


POBIERANIE FILMÓW Z YouTube za pomocą aplikacji ze strony www.youtube-get.com

Ten prosty program mam na pulpicie i po uruchomieniu go (lewa fot.) wklejam adres filmu jaki chcę pobrać, a natępnie klikam GET! (środkowa fot.) Jeżeli program odnajdzie film na YT to pobierze informacje o nim i wtedy…

Zostają uaktywnione pola FORMAT oraz DOWNLOAD. Po kliknięciu na FORMAT rozwija się lista (prawa fot.) z informacjami w jakich formatach film jest dostępny na YouTube. Polecamy dla słabszych urządzeń i małych tabletów oraz smartfonów format MP4 720p (HD). Dla komputerów z monitorem FHD lub do odtwarzania na telewizorze FHD jedynym sensownym jest oczywiście format 1080p (HD).


Możemy również wybrać zapisanie wyłącznie ścieżki dźwiękowej. Na lewej fotografii widać dział AUDIO listy formatów. Polecam oczywiście MP3. Kiedy zdecydujemy się na to co chcemy mieć zapisane na dysku to klikamy DOWNLOAD i program pyta się nas gdzie ma plik zapisać. Tu na przykładzie z prawej będzie to plik ZAGRZEB-Chorwacja… do folderu POBRANE.

 


Niżej tworzy się lista zapisywanych plików.Ile ich można jednocześnie ściągać? W praktyce polecam nie przekraczać pięciu aktywnych. Jak jest więcej to niekiedy plik się nie zapisuje i trzeba wtedy go podświetlić kliknięciem i wskazując myszą kliknąć prawym klawiszem i wybrać wznowienie ściągania i wtedy już powinno być wszystko OK! Ponieważ program wcześniej sprawdza, czy podany adres zawiera film w serwisie YT więc ewentualne błędy biorą się z łącza internetowego lub obciążenia komputera.


Na następnej stronie zaczynamy przygodę z Vimeo


Gdyby coś było niezrozumiałe piszcie, dodamy objaśnienia!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


Powrót do: FOTOPORADY


(c) TravelPhoto.pl