FOTOPORADY

YouTube i Vimeo – podstawy cz. 2

YouTube i Vimeo – podstawy cz. 2

YouTube: USTAWIANIE PARAMETRÓW WYŚWIETLANIA

Serwis YT oferuje nam trzy tryby wyświetlania filmów:

  • domyślny – z menu z prawej strony by szybko znaleźć coś innego,
  • kinowy – z obu stron filmu mamy puste przestrzenie i możemy oglądać film bez rozpraszania się ale mamy dostęp do opisu niżej i wreszcie
  • tryb pełnoekranowy – czyli nic nam ekranu nie zaśmieca. Oczywiście ten ostatni jest dla leszych komputerów ponieważ potrzeba dobrej karty graficznej by obraz nie skakał.

Uwaga! Na pełnym ekranie oglądamy FHD 1080p – mniejsze filmy powinny być wyświetlane w oknie bo po powiększeniu bardzo tracą na jakości. YouTube bada jakość łącza internetowego i wybiera z jaką rozdzielczością film będzie wyświetlany. Przy słabszym łączu nie wymuszajmy FHD tylko oglądajmy film w oknie w mniejszej rozdzielczości.

yt_tryby_wyswietlaniaKliknij by powiększyć


Nawigacja, zmiana rozdzielczości w YouTube


(kliknij by powiększyć)

Uwaga! Niektóre funkcje są dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników YT! Takie funkcje pomijam skupiając się wyłącznie na widzach! Nasz trybik decyduje o jakości filmu i jednocześnie informuje jak film został przygotowany przez autora. Może być tak, że stare filmy, lub z kiepskiej komórki będą miały jakość kończącą się na 480p. Odtwarzacz zaczyna pracę w trybie “AUTOMATYCZNA”, czyli ocenia jaka najlepsza jakość filmu przy twoim łączu internetowym da się wyświetlić. Często jest tak, że jest to ocena zaniżona np. kiedy są częste wahania wydajności łącza i akurat trafimy w dołek.

Klikając na trybik mamy menu ze wszystkimi możliwymi trybami wyświetlania czyli sterowanie jakością. Nawet przy beznadziejnym łączu internetowym mamy szansę obejrzeć film FHD ale musimy być cierpliwi. Odtwarzamy film nie oglądając go – film wędruje na dysk komputera do cache i następnie klikamy “odtwórz ponownie” . Teraz film trochę jest pobierany z internetu ale większość jest wyświetlana z dysku naszego komputera i działa zdecydowanie lepiej. Dalej nauczymy się niezależnie od jakości łącza zapisywać filmy na dysku komputera by móc je oglądać kiedy chcemy. Prostokąt z prawej strony to zmiana wyświetlania “kinowy/domyślny”, a narożniki z prawej to widok pełnoekranowy.

yt_sterowanie

W lewym dolnym rogu mamy sterowanie jak w każdym odtwarzaczu. Liczby oznaczają w którym momencie filmu jesteśmy i ile czasu trwa (tu: 2:58). Ważny jest pasek czerwony i jasno szary dalej i ciemny jeszcze dalej.

Czerwony to czas części filmu obejrzanej – szary jasny to wypełnienie bufora. Bardzo ważne by przed czerwonym paskiem było zawsze trochę jasnoszarego – to oznacza, że pobieranie filmu z internetu jest szybsze niż wyświetlanie i film nie będzie się zacinał….


W następnym wpisie zapisywanie filmów z YouTube na komputer


Gdyby coś było niezrozumiałe piszcie, dodamy objaśnienia!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


Powrót do: FOTOPORADY


(c) TravelPhoto.pl