Fotoporady: YouTube i Vimeo – podstawy cz. 4

VIMEO: wyświetlanie i udostępnianie filmów

Vimeo jest bardziej proste w obłudze niż YouTube. Ma jednak kilka fukcji trochę poukrywanych i trzeba się domyślać gdzie co jest.

Z lewej strony widok serwisu użytkownika. Mamy informacje kim jest autor, trzy filmy jakie poleca uwadze (featured), przy czy jeden jest ważniejszy i zajmuje większy odtwarzacz.

Niżej ostanio przesłane filmy (recently uploaded). Kiedy klikniemy na wybrany film odtwarzacz będzie od razu duży i ustawiony w HD. Stąd jakość Vimeo na “dzień dobry” jest lepsza niż w YT, które startuje małym ekranikiem.

Sterowanie banalnie proste. Są dostępne skróty klawiszowe: F – pełen ekran, S – udostępnij, M – więcej filmów, a spacja jak zwykle działa jako pauza. Watch Later i Like dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników Vimeo (podobnie jak funkcje YT).

 


Widoczny po ruszeniu myszką w prawym górnym rogu odtwarzacza samolocik z papieru to ikona udostępniania.Jednym kliknięciem mamy wszystkie możliwe opcje:- link – email (podajesz adres email i Vimeo wysyła informację o filmie) – embed to odpowiednik Umieść na stronie z YouTube czyli konkretny kod do wstawienia na stronę by pojawił się na niej odtwarzacz z danym filmem.


Bufor jest podobny jak w YouTube – szczęśliwie nikt nie chce być oryginalny i nie wymyśla niewiamomoczegooryginalnego… pseudo…


Na koniec czas na zapisywanie filmów z Vimeo na dysk komputera. Sprawa jest prosta. Wykorzystujemy przeglądarkę Chrome i robimy następujące czynności:Menu > Więcej Narzędzi > RozszerzeniaPojawia się lista rozszerzeń i dalej > Pobierz więcej rozszerzeń.W okienku: Szukaj w sklepie – wpisujemy VimeoW wynikach widzimy dodatek: Download Vimeo Videos, Premium – i dodajemy do Chrome.

Niby nic się nie dzieje ale… Pojawił się na końcu paska adresu przed gwiazdką (dodaj do ulubionych) mały telewizorek. Kiedy klikniemy na niego pojawi się lista filmów z Vimeo jakie w tej sesji przeglądarki obejrzeliśmy. Ikony oznaczają: – remove – usuń z listy– SD – zapisz film w niskiej rozdzielczości– HD – zapisz film w wysokiej rozdzielczości


Oczywiście program spyta się o miejsce gdzie zapisać pobierany film no i tyle. Jak widać wszystko jest banalnie proste kiedy złoży się tę podstawową wiedzę razem.To co ważne – wszystko jest opisane z punktu widzenia widza, a nie twórcy czy dostawcy treści. Aby robić wszystko to co jest tu opisane nie trzeba mieć konta lub być zalogowanym czy to do Google, YouTube lub Vimeo…

UWAGA!

I YouTube i Vimeo ciągle wprowadzają zmiany. Gdyby ww opisane sposoby nie zadziałały to polecam bardzo dobry program: 4K VIDEO DOWNLOADER.

Działa wspaniale i można nim ściągać nawet filmy 8K! (sprawdzone XI-2016).


Wróć do pierwszej strony YT i Vimeo – podstawy


I to by było na tyle.  Jeżeli jest coś co wydaje się jeszcze trudne
to piszcie
lub jak zobaczycie jakieś zmiany w serwisach
wpływające na porady.

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


Powrót do: FOTOPORADY


(c) TravelPhoto.pl