FOTOPORADY

Jaki wybrać projektor multimedialny?

JAKI WYBRAĆ PROJEKTOR MULTIMEDIALNY

Projektor multimedialny w szkole, domu kultury, firmie to dziś już codzienność. Za powszechnością używania nie idzie w parze świadomość tego co kupujemy i czy projektor będzie spełniał pokładane w nim nadzieje na dobrą jakość obrazu.

To co przeczytacie niżej dotyczy projektorów multimedialnych służących do wyświetlania:
ZDJĘĆ, FILMÓW i MULTIMEDIÓW.

Niestety sprzedawca będzie tu zawsze przeciwnikiem dla klienta ponieważ projektory to szybko zmieniająca się technologia. Jest to taki “gorący kartofel” w dłoni sprzedawcy więc zawsze chce się go szybko pozbyć. Dlatego najczęściej dowiecie się, że najlepszy projektor to… ten właśnie posiadany przez sprzedawcę!

Wiele zastrzeżeń budzi też wiedza sprzedawców. Mało interesuje ich DO CZEGO KLIENT POTRZEBUJE WYKORZYSTYWAĆ PROJEKTOR. Klient nie musi się znać na projektorach ale obowiązkiem sprzedawcy jest dopasowanie sprzętu do potrzeb klienta. Niestety najczęściej wciska mu się chłam, którego już za chwilę nie sprzedadzą w sklepie, a mają właśnie na półce.

Jakie są tego efekty? W domach kultury, szkołach są projektory kupowane za straszne pieniądze, które nie nadają się do 99% procent zastosowań w tych miejscach! Są to najczęściej projektory BIZNESOWE czyli takie, które nadają się do wyświetlania wykresów w Excelu, ale nie zdjęć, filmów i multimediów. Projektory podwieszane pod sufitem od których prowadzony jest (groza!) kabel monitorowy PC (analogowy) zamiast kabla HDMI (za to powinni karać)! Jeżeli chcesz sam kupić projektor multimedialny, lub wiesz, że szkoła, dom kultury mają zamiar to zrobić to przeczytaj ten tekst!

Projektory są podzielone na różne segmenty w zależności od przeznaczenia

Sprzedawcy czy raczej producenci dla ułatwienia podzielili projektory na kilka grup. Biznes, Edukacja, Home Cinema (kino domowe), Kinowe, Ultraprzenośne, itd… Jeżeli chcesz kupić/pożyczyć projektor do zdjęć/filmów to interesuje Was tylko Home Cinema. Tu priorytetem jest (powinna być) jakość obrazu. Koniec i kropka.

Wielkość natywna matrycy

W projektorach są montowane matryce od Sasa do lasa. Od 800×600 pikseli (a i niekiedy “bazarowe” mają mniej) po Full HD, a już zaczyna się pojawiać oferta projektorów 4K. Na jakie projektory zwracać uwagę? Wyłącznie na projektory, które mają NATYWNĄ WIELKOŚĆ (czyli fizyczną) MATRYCY FullHD (1920×1080 pikseli) lub jeżeli środki nam pozwolą matryca UHD (4K).  Każdy projektor o mniejszej matrycy degraduje obraz albo znacznie albo tak, że nie da się tego oglądać!

Wykresy na operatywce zarządu firmy można oglądać wyświetlane w sali konferencyjnej na byle “złomie” ale zdjęcia i filmy NIE!

ZAPAMIĘTAJCIE! Nazwa PROJEKTOR BIZNESOWY nie oznacza tu lepiej!!! Oznacza gorzej, podobnie jak EDUKACYJNY, który oznacza z reguły tani, ale na pewno nie dobry!

Producenci piszą (a sprzedawcy bezmyślnie powtarzają), że projektor z małą matrycą jest kompatybilny z  FullHD i nawet ma wejście HDMI. Zgoda, ale obraz FHD 1920×1080 pikseli jest kompresowany, aby “wszedł” na wyświetlacz np.: 1024×768. Ponieważ nie zgadzają się jeszcze proporcje obrazów, to na dodatek taki obraz może być zniekształcony nie tylko utratą jakości ale i geometrycznie (format panoramiczny 16:9 zostanie zmieniony na bardziej kwadratowy.

Koszmar! A miało być tak pięknie na dużym ekranie! Czyli wracając do sedna problemu… Wielkość natywna matrycy powinna być jak w telewizorze FullHD (1920×1080) lub lepiej!


Czy projektor powinien być w technologii DLP czy 3LCD?

DLP:

Tanie projektory DLP – absolutnie NIE! Projektory są zrobione w takiej technologii, że powstaje efekt tęczy na krawędziach obrazu. Efekt który bardzo przeszkadza wielu osobom i oczywiście dramatycznie wpływa na jakość. W droższych projektorach DLP zmniejsza się ten efekt lub jest redukowany do zera. Efekt tęczy DLP nie jest widoczny w większości produkowanych projektorów od 2015 roku i na poziomie cenowym ok. 3000zł! DLP nowej generacji: absolutnie TAK! Co wyróżnia DLP? Bardzo dobra czerń obrazu i znakomity kontrast.

3LCD:

TAK – to jest dobra technologia do wyświetlania zdjęć i filmów. Od DLP jest gorsza w oddawaniu czerni, która jest trochę szarawa, a nie 100% czerni w czerni. No i dochodzi jeszcze element starzenia się matrycy LCD i mniejszego kontrastu. Ale… Świat się zmienia, projektory również. Obecnie jeżeli bierzemy pod uwagę sprzęt nie najtańszy i ten wypuszczony na rynek po 2016 roku to różnice między nowym DLP, a 3LCD są marginalne już od poziomu cenowego ~3500 zł.

Reasumując: Zawsze najlepiej projektor sprawdzić na własnych materiałach. Projektory drogie, z górnej półki będą podobnej jakości niezależnie od użytej technologii jeżeli zostały wyprodukowane w tym samym czasie.

Uwaga! Koniecznie sprawdzajcie kiedy projektor wszedł na rynek!

Projektor referencyjny sprzed 5 lat, który kosztował majątek, może dawać gorszy obraz niż współczesny projektor za 3000 zł.

 


Wejścia sygnałowe

Wejścia HDMI to absolutna podstawa. Najlepiej dwa wejścia HDMI. Uwaga! Niekiedy zamiast HDMI w specyfikacji jest gniazdo DVI. Świadczy to o tym, że najczęściej jest to starszy model projektora, a DVI to gniazdo do podłączania monitorów komputerowych z takim samym sygnałem jak HDMI ale bez dźwięku. Aby kablem HDMI podłączyć się pod DVI potrzebna jest przejściówka co nie jest już fajne bo jak jej zapomnimy to mamy poważny problem.

Największy jednak dramat jest w szkołach, gdzie są instalowane projektory  segmentu “EDUKACJA” czyli generalnie dziadostwo podłączane do tablic interaktywnych z doprowadzonym do biurka nauczyciela…. analogowym kablem PC (!), czyli kablem dającym sygnał  gorszej jakości, podatny na zakłócenia i powodujący dużo kłopotów w synchronizacji obrazu (obraz podawany do projektora przez wejście PC jest często automatycznie ograniczany do wielkości 1024*768 pikseli nawet jeżeli jakimś cudem projektor jest z matrycą HD Ready lub FHD!). Żądajcie zawsze aby z projektora zawieszonego na stałe pod sufitem był DOPROWADZONY RÓWNIEŻ KABEL HDMI! Większość nowych komputerów NIE MA GNIAZDA MONITOROWEGO PC! Przejściówki jeszcze bardziej degenerują obraz.

Kabel HDMI to cyfrowa transmisja danych i NAJLEPSZA MOŻLIWA JAKOŚĆ OBRAZU DO UZYSKANIA Z POŁĄCZONYCH URZĄDZEŃ! Dlatego tak macie podłączone wszystko do domowego telewizora. Niestety “fachowcy” dostarczający sprzęt do szkół uniemożliwiają np. podłączenie pod projektor tabletu, odtwarzacza multimedialnego i wszystkiego co korzysta z HDMI, które dziś jest STANDARDEM, a nie fanaberią. Niestety mamy najczęściej tylko kabel monitorowy jak za Króla Ćwieczka Komputeryzacji po Polsku…


SHIFT, KEYSTONE

SHIFT umożliwia przesuwanie wyświetlanego obrazu w lewo-prawo i góra-dół. Bez tej funkcji projektor w wielu miejscach jest bezużyteczny bo musi stać DOKŁADNIE na wprost środka ekranu. Kiedy mamy oba przesunięcia projektor może stać z boku oraz wyżej lub niżej. Nie ma to znaczenia.
UWAGA! Niektórzy producenci żałują jednego przesunięcia i np. mamy tylko lewo-prawo.

projektor_shift3
Zdjęcia pokazują pokrętła lens shift (lewe) i możliwość ustawienia projektora
kiedy nie ma lub ma lens shift.

KEYSTONE jest praktycznie w każdym projektorze i służy do tego aby obraz zawsze był prostokątem, a nie trapezem kiedy projektor jest wyżej lub niżej środka ekranu.

projektor_key

Jasność i kontrast projektora

Jak w tytule idą w parze ze sobą. Przez długi czas pokutowało i się utrwaliło przekonanie, że jasność to panaceum na wszystko. Im jaśniejszy projektor tym lepszy… Niestety nie jest to do końca prawdą i nie jest też to wszystko takie proste ale… Im większy kontrast tym w sumie mniej uwagi można zwracać na jasność. Projektor z kontrastem 1:500 musi być jaśniejszy niż projektor 1:20 000 w warunkach nie zaciemnionej całkowicie sali. Kontrast to również wyznacznik do czego ten projektor naprawdę powinien być wykorzystywany!

Ten “szalony” kontrast 1:500 czy 1:1000 to właśnie domena projektorów biznesowych, a także o zgrozo “edukacyjnych”. Przy obecnym kontraście w segmencie “kino domowe” jasność 2000 lumenów to “świat i ludzie”. Przy zaciemnionej sali można pokazywać soczyste obrazy nawet na maksymalnej wielkości ekranie. Do niedawna było to jeszcze w przypadku projektorów Full HD ograniczenie technologiczne polegające na tym, że duże matryce były w sumie słabo podświetlane stąd jasność takich projektorów była na poziomie 1200-1600 lumenów. Teraz to się zmieniło i 2000-3000 lumenów to standard. Projektory biznesowe mają często kontrast na wspomnianym poziomie 1:500 i jest to kolejny powód dla którego NIE nadają się do wyświetlania fotografii i filmów!

Projektory segmentu home cinema mają kontrast na poziomie: 1:20000, 1:50000 i więcej.

Żywotność żarówki

KONIECZNIE sprawdźcie jakie są czasy pracy żarówki i czy gwarancja na projektor obejmuje również żarówkę. Często jest tak, że producenci podają np. dwa lata gwarancji na projektor ale 90 dni na żarówkę. Jest to zagranie poniżej pasa i absolutnie niedopuszczalne. Żarówka jest najdroższym elementem projektora, a jednocześnie najbardziej zawodnym. Powinna mieć jako absolutne minimum 3000 godzin gwarantowanej pracy i PEŁNĄ GWARANCJĘ TAKĄ JAK PROJEKTOR!

Jeżeli producent wciska klientom projektor z wyłączeniem gwarancji na żarówkę to jest to arogancja i przerzucanie na klienta swojej nieudolności w produkcji sprzętu! Możecie się np. dowiedzieć po 3 miesiącach, że musicie kupić żarówkę za 1350 zł bo jej gwarancja nie obejmuje, a właśnie się przepaliła po kilkudziesięciu, a nie po kilku tysiącach godzin! Ważna jest też cena żarówki. Ja gdybym miał dwa projektory o praktycznie tych samych parametrach i jakości obrazu to kupiłbym ten, gdzie koszt żarówki jest znacząco mniejszy. Często są to różnice rzędu 500 czy 1300 zł!

Uwaga! Wyłączanie projektora z zasilania PRZED schłodzeniem żarówki po jego wyłączeniu przyciskiem on/off (co sygnalizuje odpowiednia dioda) dramatycznie skraca żywotność żarówki! Zawsze należy poczekać na sygnalizację gotowości projektora do CAŁKOWITEGO wyłączenia czyli wyjęcia wtyczki sieciowej z kontaktu!

Kalkulator projekcji

Projektory mają różną optykę. Jeżeli mamy ekran 2 m szerokości to np. najbliższa odległość gdzie można postawić projektor by uzyskać obraz na dwa metry jest różna dla różnych projektorów. Może okazać się, że chcąc mieć obraz pożądanej wielkości musimy przebić się przez ścianę do sąsiada… Warto więc zawsze sprawdzić co podaje kalkulator projekcji dla naszego upatrzonego projektora i czy mamy takie miejsce do jego ustawienia.

Obok jest przykład kalkulatora projekcji dla danego projektora przy ekranie o podstawie 210 cm.

Aby uzyskać obraz 210 cm projektor musi się znajdować w odległości między 3 metry 15 cm, a 3 metry 78cm.

Każde inne ustawienie spowoduje, że obraz będzie mniejszy np. 3 metry lub za duży i wyjdzie poza ekran np. 4 metry od ekranu.

projektor_kalkulator


Dodatkowe wyposażenie projektora

Działy marketingu zmuszają producentów do pakowania w sprzęt dodatkowych gadżetów by móc czymś się wykazać w reklamach. Niektóre są sensowne inne bezużyteczne chociaż na papierze wyglądają cudnie.

 • możliwość połączenia z ekranem elektrycznym
  Włączenie projektora powoduje automatyczne opuszczenie ekranu, wyłączenie podniesienie. Przydatne jak mamy projektor na stałe w sali z elektrycznie zwijanym ekranem.
 • WiFi
  Możliwość przesyłania sygnału do projektora przez WiFi jest w przypadku multimediów bezużyteczna bo jest za mała szybkość transmisji dla wysokiej jakości materiałów Full HD.
 • głośnik
  Najbardziej bezsensowny gadżet przy projektorze do multimediów. Przecież przy dobrej jakości obrazie potrzebujemy też sensowny dźwięk, w sensownym miejscu się rozlegający, a nie za plecami lub nad głową.
 • zoom cyfrowy
  Bezużyteczny bo powoduje takie zniekształcenie obrazu, że nie da się go oglądać. Wykorzystuje się WYŁĄCZNIE zoom optyczny.

Reasumując:

Projektor do multimediów powinien być:

 • 3LCD lub DLP ze średniej lub wyższej półki
 • klasy Home Cinema (kino domowe)
 • matryca NATYWNA FullHD 1920*1080 lub lepsza (przy większych funduszach)
 • SHIFT lewo-prawo, góra-dół
 • jak największy kontrast
 • gwarancja pełna na żarówkę do deklarowanej minimalnej ilości godzin

I pamiętajcie! Przed zakupem zobaczcie jak wyświetla zdjęcia i filmy w najlepszej jakości jaką macie! Jeżeli sprzedawca tłumaczy, że coś jest niemożliwe bo oj-tam-oj-tam to raczej podejdźcie z ostrożnością do wybranego projektora lub zmieńcie sklep!


Z życzeniami udanych projekcji…

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


Powrót do: FOTOPORADY


(c) TravelPhoto.pl