FOTOBLOGSPRZĘT FOTO/VIDEO

Kamlan 50mm F1.1 MK2 – obiektyw o jasności f=1.1 za 199 dolarów!

Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens

Jasny obiektyw to marzenie każdego fotografa. Jasny obiektyw to płytka głębia ostrości, która można na setki sposobów wykorzystywać. To też zdjęcia nieporuszone w warunkach normalnie nie możliwych bez dodatkowego oświetlenia błyskowego. Jasny obiektyw to jednak konieczność wydania majątku… A czy 199USD to wielki majątek za obiektyw o jasności 1.1??? Nooooo…. ale taki obiektyw nie może być dobry?! MOŻE BYĆ DOBRY!

Kolejny niezwykły projekt!

Pisałem o statywie Peak Design, a teraz na platformie Kickstarter rusza nie tyle zbiórka co przedsprzedaż obiektywu Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens  dla bezlusterkowców. Tak! Ma on jasność 1.1! I nie jest to projekt i dyrdymały typu: napchajcie nam kasą kieszenie to może coś tam… Jak zobaczycie na filmie obiektywy już są. Chodzi o to by ruszyć z produkcją i od razu zrobić to dobrze, a do tego potrzebne są pieniądze na rozruch. Ale co do obiektywu nie ma wątpliwości bo on po prostu jest!

Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens
Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens

Obiektyw w pewnym sensie jest znany. Teraz chodzi o wypuszczenie wersji Mark II. Pierwsza była OK, ale jak wiele takich obiektywów miała wady. Niski kontrast, aberracje itd… itp… No ale druga wersja jest tego pozbawiona. Wystarczy zobaczyć porównanie do SIGMY f1.4 i widać dobrze odrobioną lekcję przez ekipę od Kamlana (Machang Optics). To po prostu dobry obiektyw!

Metalowa konstrukcja ze znakomicie (bezklikowo) działającym pierścieniem przysłony i szeroko potraktowanym pierścieniem ostrości. Szeroko? To znaczy, że tam gdzie głębia ostrości jest najmniejsza mamy precyzje ustawiania ostrości. Ponieważ SONY ma genialnie rozwiązane wspomaganie manualnego ustawiania ostrości to taka współpraca z dobrze działającym pierścieniem ostrości daje znakomite efekty.

Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens
Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens

Najbardziej bolesne w takich tanich obiektywach jest zwykle brak kontrastu na pełnym otwarciu i oczywiście straszliwie mydlate brzegi kadru. Tu o dziwo tego nie ma! Poprawiono o lata świetlne w porównaniu do wersji mkI. Najlepiej o tym świadczą zdjęcia w porównaniu do Canon L  50mm f1.2 za 5000 do 6000 zł! Canon ma dramatycznie mniejszy kontrast na f1.2 niż Kamlan na f1.1!

No i bokech! Słynne Canona „trylinki” w obiektywach klasy „L” to koszmar jakich mało więc każdy kto chce mieć piękne rozmycie szuka… jaśniejszego obiektywu niż 2.8. No i mamy często problem bo trylinke zamieniamy na naleśniki lub jakieś takie dziwne bąble. Kamlan daje w wersji mkII rozmycie idealne… Po prostu kremik idealny. W tle portretu nie mamy układanki z okręgów ale faktycznie rozmycie. To efekt 11 płatkowej przysłony ale i soczewek dodatkowo opanowujących efekt „naleśnikowaty”…

Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens
Kamlan 50mm F1.1 MK2 Prime Lens

Jakie mocowania będzie miał obiektyw? Wszystkie znaczące dla formatu APS-C. Warto tylko zacytować przeliczniki z 50mm FF na APS-C:

  • 35mm full frame equivalent focal length on Sony E and Fuji X mounts is 75mm
  • Canon M the 35mm equivalent focal length is 80mm
  • system M43 is 100mm.

Czyli tak naprawdę te 50mm dla APS-C i konusów z m43 to idealny obiektyw portretowy i jako również pierwsze makro ponieważ ostrzy już od 40 cm co przy tak niewielkiej głębi ostrości przy pełnym otwarciu daje ciekawe efekty.

Przypomnę cenę: 199 USD

Adres kampanii na Kickstarter: https://www.kickstarter.com/projects/kamlan/kamlan-50mm-f11-mk2-prime-lens-for-mirrorless-cameras

W momencie pisania postu projekt jest już bardzo udany ponieważ z zakładanych 20 000 USD zebrano ponad 34 000 USD.

Recenzja zrobiona przez  Dustina Abbott, który zna wersję mkI tego obiektywu i testował go na SONY i Fuji.

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


TravelPhoto.pl