FOTOPORADY

“Pałer czyli prund” – zasilanie elektroniki w podróży cz. 3

Zasilanie elektroniki w podróży cz. 3: NAMIBIA 

Przypadek szczególny – NAMIBIA! Kiedy zobaczyłem co dynda na końcu kabla zasilającego małą lampkę nocną w naszym hostelu zdębiałem!
Ale wielka! Jakie bolce! U nas zastosowano by takie złącza chyba pod 380V do dużej betoniarki, a tam… I na dodatek bolce były z pręta, a nie z blachy zwijane jak te na fot. niżej. Lampka była lżejsza niż wtyczka!.

p3_1
8mm średnicy i dwa razy po 7mm…

W Polsce nie spotkałem się z adapterami na Namibię więc trzeba zaopatrzyć się w nie na miejscu. Nie ma problemu. Są dostępne w każdym supermarkecie, o sklepach RTV i komputerowych nie wspomnę. Oczywiście jak w przypadku adapterów z cz. 1 naszego artykułu to co możemy kupić wymaga poprawienia aby dało się wsadzić każdą z naszych wtyczek.

Przede wszystkim MUSICIE MIEĆ ADAPTER WIELKOŚCI STANDARDOWEJ WTYCZKI NAMIBIJSKIEJ! Jest to bardzo ważne bo np. na campingach lub polach biwakowych na farmach są słupki z możliwością podłączenia do prądu ale do tych puszek da się podłączyć tylko za pomocą STANDARDOWEJ WTYCZKI! Żadnej przejściówki bardziej rozbudowanej nie podłączycie!

p3_2
Przejściówka wielkości standardowej wtyczki (koniecznie!)

Oczywiście taki adapter ma tylko jedno gniazdo, które należy zmodyfikować przez obcięcie ochronnego kołnierza z plastiku aby np. weszła wtyczka od zasilacza notebooka.

p3_3
Gniazdo z obciętym kołnierzem ochronnym.

My dokupiliśmy drugi adapter aby mieć więcej możliwości szybkiego ładowania akumulatorów lub wygodnego korzystania z komputerów. Tym razem miał dwa gniazda EU oraz przelotowe gniazdo namibijskie co pozwalało np. nie rezygnować z włączenia lampki nocnej.

p3_4
Bardziej rozbudowany adapter.

Należy tylko pamiętać o tym, że ten adapter nie pasował do wielu gniazd w Namibii z racji swoich gabarytów.

p3_5
Dwa adaptery razem = trzy dostępne gniazda.
Adapter górny jest w gnieździe “namibijskim”.

Uwaga!

My zawsze wozimy OPRÓCZ samych adapterów zwykły, polski PRZEDŁUŻACZ (jak najmniejszy ale z jak największą ilością gniazd) pozwalający podłączyć kilka ładowarek i urządzeń. Potrzebny jest wtedy kiedy możecie podłączyć wyłącznie adapter mały i w efekcie macie jedno gniazdo PL.


Zobacz:


Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


Zastrzeżenie:
Autor nie ponosi odpowiedzialności za porażenia prądem, rany oraz wszelkie skutki zwarć jakie mogą wyniknąć z nieprawidłowego zastosowania niniejszych porad.
Jeżeli nie czujesz się na siłach majsterkować poproś o to kogoś znającego się na tym!


Powrót do: FOTOPORADY


(c) TravelPhoto.pl