“Pałer czyli prund” – zasilanie elektroniki w podróży cz. 3
Zasilanie elektroniki w podróży cz. 3: NAMIBIA
Przypadek szczególny – NAMIBIA! Kiedy zobaczyłem co dynda na końcu kabla zasilającego małą lampkę nocną w naszym hostelu zdębiałem!
Ale wielka! Jakie bolce! U nas zastosowano by takie złącza chyba pod 380V do dużej betoniarki, a tam… I na dodatek bolce były z pręta, a nie z blachy zwijane jak te na fot. niżej. Lampka była lżejsza niż wtyczka!.
8mm średnicy i dwa razy po 7mm…
W Polsce nie spotkałem się z adapterami na Namibię więc trzeba zaopatrzyć się w nie na miejscu. Nie ma problemu. Są dostępne w każdym supermarkecie, o sklepach RTV i komputerowych nie wspomnę. Oczywiście jak w przypadku adapterów z cz. 1 naszego artykułu to co możemy kupić wymaga poprawienia aby dało się wsadzić każdą z naszych wtyczek.
Przede wszystkim MUSICIE MIEĆ ADAPTER WIELKOŚCI STANDARDOWEJ WTYCZKI NAMIBIJSKIEJ! Jest to bardzo ważne bo np. na campingach lub polach biwakowych na farmach są słupki z możliwością podłączenia do prądu ale do tych puszek da się podłączyć tylko za pomocą STANDARDOWEJ WTYCZKI! Żadnej przejściówki bardziej rozbudowanej nie podłączycie!
Przejściówka wielkości standardowej wtyczki (koniecznie!)
Oczywiście taki adapter ma tylko jedno gniazdo, które należy zmodyfikować przez obcięcie ochronnego kołnierza z plastiku aby np. weszła wtyczka od zasilacza notebooka.
Gniazdo z obciętym kołnierzem ochronnym.
My dokupiliśmy drugi adapter aby mieć więcej możliwości szybkiego ładowania akumulatorów lub wygodnego korzystania z komputerów. Tym razem miał dwa gniazda EU oraz przelotowe gniazdo namibijskie co pozwalało np. nie rezygnować z włączenia lampki nocnej.
Bardziej rozbudowany adapter.
Należy tylko pamiętać o tym, że ten adapter nie pasował do wielu gniazd w Namibii z racji swoich gabarytów.
Dwa adaptery razem = trzy dostępne gniazda.
Adapter górny jest w gnieździe “namibijskim”.
Uwaga!
My zawsze wozimy OPRÓCZ samych adapterów zwykły, polski PRZEDŁUŻACZ (jak najmniejszy ale z jak największą ilością gniazd) pozwalający podłączyć kilka ładowarek i urządzeń. Potrzebny jest wtedy kiedy możecie podłączyć wyłącznie adapter mały i w efekcie macie jedno gniazdo PL.
Zobacz:
- Zasilanie elektroniki cz. 1 (przerabiamy “wszechświatowca”)
- Zasilanie elektroniki cz. 2 – prąd na campingu
- Zasilanie elektroniki cz. 3 – przypadek: Namibia
- Zasilanie elektroniki cz. 4 – hydra
Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl
Zastrzeżenie:
Autor nie ponosi odpowiedzialności za porażenia prądem, rany oraz wszelkie skutki zwarć jakie mogą wyniknąć z nieprawidłowego zastosowania niniejszych porad.
Jeżeli nie czujesz się na siłach majsterkować poproś o to kogoś znającego się na tym!
(c) TravelPhoto.pl