Zdjęcia z wakacji i co dalej… – fotoporady
ZDJĘCIA Z WAKACJI I CO DALEJ
Ten artykuł ma być w założeniu tak prosty jak to możliwe! Dlaczego? Byście posłuchali co zrobić aby zdjęć (cyfrowe wspomnienia) nie stracić. By przyjaciele nie uciekali przed Wami kiedy chcecie im pokazać 1245 zdjęć z wakacji. Byście nie wściekali się na telewizor dodający jakieś czarne paski do zdjęcia, które nie wypełnia całego ekranu… Itd… Itp….
CYFROWE WSPOMNIENIA
Przywozimy w telefonach, aparatach, kamerach (dalej będę pisał APARAT o urządzeniu robiącym zdjęcia/filmy) mnóstwo zdjęć. Pytanie co dalej z tym zrobić aby:
- zachować przeżyte cudowne chwile nie tylko dla siebie ale i następnych pokoleń
- nie stracić przyjaciół zanudzanych na spotkaniu po wakacjach setkami zdjęć
- nie spowodować, że nawet babcie kochające wnuczki i nienasycone ich widokiem będą się wymawiać od spotkań…
BACKUP
BACKUP to magiczne słowo! I podstawa wszystkiego co dalej!
Backup oznacza zapisanie zdjęć w przynajmniej dwóch miejscach ROZŁĄCZNYCH OD SIEBIE! Czyli jak komputer ma dysk C i D (często jest to jeden dysk jako urządzenie i na nim są fragmenty nazwane C i D) to nagranie na te dyski zdjęć, nie jest poprawnym backupem! Jeżeli zdjęcia zgracie na dysk domowego komputera i dodatkowo na dysk zewnętrzny lub pendrive, które nie są codziennie podłączone do danego komputera to już lepiej – jest to już backup!
Kiedyś nagrywaliśmy zdjęcia na płyty CD/DVD. Mamiono nas opowieściami, że taka płyta to i 100 lat wytrzyma… Tak! Ale nie ta z supermarketu i nie nagrana na 100% pojemności ale do połowy! Jeżeli macie takie kilkuletnie płyty z cennymi zdjęciami/filmami wyciągnijcie je, zgrajcie na komputer i… nagrajcie na nowo lub zapiszcie zdjęcia/filmy na dedykowany imprezie (ślub/chrzciny/…) pendrive!
Najprościej i najtaniej jest dziś nagrywać Wasze zdjęcia na pendrive jako dedykowany nośnik do danej imprezy np.: WAKACJE 2017! Uwaga! Z tym nośnikiem nie chodzimy do znajomych by im pokazywać zdjęcia z wakacji! To jest świętość i chronimy jak możemy – szafa pancerna, szafa pod ręcznikami…
WYBÓR
Wybór to też magiczne słowo! I drugie najważniejsze po słowie BACKUP!
Jeżeli chcecie by Wasi przyjaciele Was nie znienawidzili i rodzina nie zaczęła też unikać to…. róbcie wybory ze zdjęć!
Wybór ze zdjęć ma zawierać zdjęcia, które tworzą spójną opowieść i taką która nie ma słabych punktów!
Co to jest słaby punkt?! Pokazujecie zdjęcie trawnika i mówicie, że tu był taki śmieszny piesek, ale nie zdążyliście mu zrobić zdjęcia więc pokazujecie tylko zielono-burą trawę… Dla Waszych przyjaciół to koszmar… Albo pokazujecie jak skaczecie ze słupka do basenu na 15 (piętnastu!) zdjęciach bo akurat Wasz aparat ma taka funkcję…. Dla Waszych przyjaciół to koszmar… Po kolejnych wakacjach będziecie mieć problem by ich zaprosić…
Co to znaczy więc WYBÓR?
Powinniśmy zrobić dwa lub trzy wybory w zależności od sytuacji rodzinnej.
Wybór 1 – dla przyjaciół
To tylko lub AŻ 30 zdjęć z wakacji! Będą Wam wdzięczni, a ponadto pokażecie 30 zapierających dech zdjęć! Wszyscy będą zachwyceni! Pamiętajcie, że jest taka zasada wypracowana przy albumach fotograficznych…. Ludzie nie pamiętają 200 cudownych, powalających na kolana zdjęć w albumie… Nie… Ludzie pamiętają te 2 lub 3 kiepskie, które nie wiadomo dlaczego w albumie się znalazły! Więc… wybierajcie ABSOLUTNIE najlepsze!
Wybór 2 – dla babć i cioć
Jak macie dzieci to wiecie, że babcie są nienasycone jeżeli chodzi o oglądanie wnusiów! Więc tu nasz wybór niech obejmuje przykładowo 100 zdjęć! Do tych pierwszych 30-tu dodajemy to co babcie najbardziej kochają. Wnusie na plaży, pysie wnusi umazane lodami, wnusie śpiące,… No… wiecie o co chodzi…
Wybór 3 – dla nas – magiczne chwile o których tylko my wiemy
Ja to nazywam wyborem intymnym. Te zdjęcia poza sztandarową trzydziestką są dla nas. Pijemy wino, selfiki, karmisz dzidzię piersią,… To zdjęcia, które będziecie chcieli oglądać na kolejne rocznice ślubu w dwójkę, a może kiedyś i dziećmi jak się postarzeją… 😉
UWAGA!
Wszystkie wybory to KOPIOWANIE, a nie przenoszenie zdjęć! Te wybory będziemy w następnym punkcie zmieniać!
PREZENTACJA
To już ostatnie magiczne słowo na dziś… Więcej znajdziecie w innych fotoporadach.
Co to takiego ta PREZENTACJA??? Ano to wygląd jaki zdjęcie będzie miało i czy przez figle sprzętowe nie zostanie zniekształcone. Aby się tak nie stało musimy trochę tym zdjęciom pomóc!
Najbardziej irytuje wiele osób, że robią zdjęcia i chcą je pokazać na pięknym 55″ telewizorze i…. mają jakieś pasy po bokach i zdjęcie nie wypełnia całego ekranu jak na filmach z kanału National Geographic lub Discovery!
Proporcje zdjęcia
Dawne formaty zdjęć to 4:3 lub 3:2. Nie pasują do panoramicznych telewizorów mających proporcje 16:9. Nie pasują do smartfonów i komputerów. Niestety są często domyślnie ustawiane przez producentów i trzeba w menu aparatu znaleźć ustawienie odpowiadające za to i ustawić po prostu 16:9! Wszystkie Wasze zdjęcia będą wypełniać CAŁY EKRAN!
Ale co zrobić by ten nasz wybór, który okazał się nie proporcjami 16:9 był nimi? Trzeba się nauczyć zmniejszać zdjęcia! Czy to trudne i ile to kosztuje? Jest to łatwe i za darmo tylko trzeba się nauczyć poświęcając np. pół godziny!
Jako sztandarowy program polecamy FASTSTONE IMAGE VIEWER ze strony http://www.faststone.org/ – darmowy do użytku domowego. To znakomita przeglądarka do zdjęć, szybka i mająca świetne funkcje pozwalające na poprawienie zdjęcia!
Zmiana wymiaru:
- kiedy mamy zdjęcie w przeglądarce wybrane używamy klawiszy CTRL+R i podajemy SZEROKOŚĆ na 1920 pikseli (ptaszek w ZACHOWAJ WSPÓŁCZYNNIK ASPEKTU)
Zdjęcie nam się zmniejszyło i odpowiada ekranowi FHD. Ale… Kiedy było w proporcjach innych to jest nadal “za wysokie” - Wciskamy klawisz “X” – i pojawia się funkcja PRZYTNIJ – musimy zrobić kadr! W szerokość wpisujemy 1920, a w wysokość 1080 pikseli. Pojawia się okno, które możemy ustawić na właściwym kadrze i są to DOKŁADNE proporcje naszego telewizora/smartfona/…!
Zdjęcie mamy o właściwych wymiarach. Zapisujemy z jakością 100% i możemy je ewentualnie poprawić…
Uwaga! Pracujemy na kopii oryginalnych zdjęć!
Poprawianie zdjęcia:
- CTRL + L – poprawiamy jasność i kontrast. Jak za mdłe to prawy marker przeciągamy tam gdzie jest wykres pnący się w górę
- CTRL + E – tu możemy poprawić kolory i kontrast
- CTRL + U – wyostrzanie zdjęcia. Opcja “wyostrzanie USM” – jeżeli zdjęcie małe to ustawiamy promień na 0.5 i wartość np. na 15. Jeżeli chcemy wyostrzyć zdjęcie o dużej rozdzielczości to przede wszystkim zwiększamy promień np. do 0.9!
Na razie tyle. Przecież to ma być tylko takie 1.2.3. Więcej znajdziecie w bardziej zaawansowanych poradach!
UWAGA NA KONIEC!
NIGDY NIE PRACUJECIE NA ORYGINALNYCH PLIKACH ALE NA KOPIACH! Jak coś nie wyjdzie to po prostu kopiujecie oryginał z archiwum i próbujecie dalej!
I to na tyle. Gdyby coś było niezrozumiałe piszcie, dodamy objaśnienia!
Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl
(c) TravelPhoto.pl