FOTOPORADYInneSPRZĘT FOTO/VIDEO

INSTA360 ONE X2 – kamera 360 stopni – pierwsze kroki

INSTA360 ONE X2 – kamera 360 stopni

Wstęp

Kamery 360 stopni zawsze budziły moje zainteresowanie ale…

Przede wszystkim raziła mnie kiepska jakość obrazu otrzymywana ze sprzętu, który można mieć ze sobą np. w Afryce. Oczywiście był też sprzęt dający świetne rezultaty tylko specjalistyczny i nie pocket tylko kolejna skrzynia za straszne pieniądze.

Czas jednak biegnie dalej i mimo, że filmy 360 stopni nie zdobyły szturmem internetu to sprzęt zaliczył kolejny etap rozwoju ale też rozwinęło się oprogramowanie do postprocessingu.

Dlaczego INSTA360 ONE X2  

Z kamer jakie są na rynku zwraca sprzęt firmy INSTA360. Jedna to modułowa RS i druga to ONE X2. Teoretycznie RS ma większe możliwości i można ją dowolnie dzięki modułom konfigurować do potrzeb. Ja jednak potrzebuję kamerę niewielką o dobrej jakości, którą będę robił tylko materiał 360 stopni bo mam inne do zwykłego filmowania.

Kamera ONE X2 zapewnia niezłą jakość obrazu ale też jest bardzo dobrze zbudowana. Jest wodoodporna. Teoretycznie możemy z nią snorklować, ale nie poleca się tego, chyba, że włożymy ją do wodoszczelnej obudowy. Najważniejsze, że byle chlapnięcie jej nie uszkodzi. I kolejna ważna rzecz – akcesoria…. Podstawowe są z INSTA360, ale wiele jest dostępnych od różnych producentów akcesoriów. To co mnie najbardziej cieszy to np. możliwość zawieszenia kamery pod dronem.

Kolejny wielki plus dla kamery to stabilizacja. Działa zadziwiająco dobrze. Jadę rowerem po wertepach z tyczką w ręku, ale mijane obiekty na filmie są jak kryształ.

Zdjęcia

Kamera rejestruje obrazy 360 stopni. Dzięki oprogramowaniu możemy z nich uzyskać:

  • obraz 360 stopni – pełna sfera do przeglądania VR
  • panorama 360 stopni – zdjęcie 2D – piękna panorama
  • zdjęcie pionowe o proporcjach takich jak do relacji na FB

Zdjęcia można robić z HDR. Możliwości pokazuje zdjęcie zrobione nad Wisłą, kiedy stoję w cieniu i pod słońce, a jestem jak doświetlony.

Panorama 360 stopni (oryginalne zdjęcie zostało zmniejszone dla szybkiego ładowania więc nie powiększajcie na cały ekran):

Nawigacja: myszą przesuwa sie w lewo/prawo, górę/dół. Kółko scroll: przybliż/oddal.
No i jeszcze muszę znaleźć chyba lepszą wtyczkę do zdjęć 360 stopni by wyświetlały się jak na FB bo ta mocno zniekształca obraz!

Tu inna wtyczka:

Panorama:

Wydarzenie na FB:

Uwaga!

Te efekty powstały w  wyniku jednego kliknięcia migawki! Można je modyfikować!

Filmy

Filmy 360 stopni budzą mieszane uczucia. Niby oglądający może wybrać co chce oglądać, ale tak naprawdę może okazać się, że nie zobaczy tego, co my jako autorzy chcielibyśmy pokazać i na co zwrócić uwagę…

Zdecydowanie ciekawszy efekt daje zrobienie z 360 stopni filmu “płaskiego” ale z efektami charakterystycznymi dla 360 stopni.

To co urzeka to możliwość dowolnego wybierania ze sfery tego co chcemy pokazać. Jedno ujęcie, jeden przejazd i mamy wszystko zapisane na filmie. Możemy pokazać mijaną kapliczkę z lewej i staw z prawej nie ruszając kamerą.

Oprogramowanie INSTA360 Studio w najnowszej wersji jest znakomite. Chyba nigdy tak łatwo nie przygotowywało się klipów. Co ciekawe taka funkcja jak  śledzenie wskazanego, poruszającego się  obiektu jest właśnie realizowana przez oprogramowanie podczas montażu, a nie w kamerze jak to bywa w sportowych lub dronach. Działa to niesamowicie skutecznie. Postawiłem kamerę na statywie i jeździłem rowerem kiedy słońce zaszło i było generalnie szaro. Mimo takich warunków i mojego jeżdżenia np. 30 m od kamery, zmian kierunków wszystko było idealnie płynne.

Filmik powstał z użyciem różnych efektów. Jest nieporadny, ale to efekt dosłownie godzinnego eksperymentowania i odgadywaniu co jest co w oprogramowaniu. Gdyby miałby ktoś problem to na YT jest sporo samouczków tak samo jak w oprogramowaniu.

Konkluzja…

Wygląda na to, że kamera będzie super uzupełnieniem naszego sprzętu. Do filmów na YT robionych w warunkach “nie ma czasu” będzie idealna. Po prostu rejestruje wszystko i zawsze można później w montażu znaleźć to co chcemy pokazać. Ponadto można robić niezwykłe ujęcia. Jadąc rowerem mogę zrobić płynne przejście od trasy pokonanej przez któryś z mijanych z lewej lub prawej   obiektów do przodu i jeszcze z ujęciem jak z kamery unoszącej się nade mną. Genialne!

Kolejną wartą podkreślenia możliwością jest korzystanie z materiałów VR w goglach VR. Siedząc najlepiej na obrotowym stołku po prostu jesteśmy tam gdzie autor zdjęć.

Po zebraniu większej ilości materiału foto/video i doświadczeń w montażu będziemy art. aktualizować.

Naszym dostawcą jest: Dronexpert.eu  – polecamy drony, kamery sportowe, kamery 360 stopni oraz serwis!

dronexpert_eu_logo 


(c) TravelPhoto.pl