FOTOPORADYInneSPRZĘT FOTO/VIDEO

Kamera Insta360 X3 i obudowa podwodna

Co warto wiedzieć w temacie: kamera Insta360 X3 i obudowa podwodna

Wstęp

Od zawsze słyszałem, że z filmowaniem 360 stopni pod wodą jest kiepsko. Największym problemem jest…. obudowa podwodna! Za cenę ponad 400 zł dostawało się koszmar! Ale się zmieniło!

Kamera INSTA360 X3 – stara obudowa podwodna

To co zobaczyłem w internecie (głównie filmy na YT) to w głowie się nie mieściło, że można wypuścić takiego bubla i to własnej marki Insta360. Gdyby to zrobiono na wtryskarkach w zapadłej chińskiej wiosce to nikt nie powinien mieć pretensji bo pewnie za cenę 80 zł  nie należało by się czepiać… No ale bezużyteczna firmowa obudowa za ponad 400 zł???? A niekiedy za ponad 500 zł???

Nie kupiłem. Może jestem głupi, ale nie aż tak! A dlaczego? Zobaczcie!

Po pierwsze obudowa podwodna jest niebezpieczna na powierzchni… 🙂 Ma tylko dwa zamki i po ich odblokowaniu rozpada się na dwie części. Ta górna ma kamerę więc jak komuś spadnie to z kamerą właśnie bo dolna część będzie miała tyczkę i pewnie w ręku zostanie!

Tak rozkłada (rozpada) się obudowa!

Kiedy już włożymy kamerę i zapniemy oba zamki to właściwie koszmar się nie kończy. Zamki są tak zrobione, że niezwykle łatwo mając osprzęt nurkowy taki zamek otworzyć. I nawet nie chodzi o zalanie kamery ponieważ jest wodoodporna do 10 metrów (teoretycznie) ale znowu o możliwość jej zgubienia! Wychodzisz z wody zaczepiasz o jacket i kamery nie ma…

Najbardziej beznadziejne zamki w obudowie podwodnej jakie doświadczył nasz Świat!

Popatrzcie na zdjęcie, tam gdzie jest czerwona strzałka. To o co opiera się palec to za chwilę sterczy równolegle do obudowy kiedy zamek jest zatrzaśnięty! Tak! Między obudową, a odbezpieczaniem zamka jest spokojnie z 5 mm!!! Naprawdę!!!

No dobrze… Pewnie niektórzy pomyślą, którzy mnie nie znają, że: jak jesteś taką pierdołą z dwiema lewymi rękami to sobie powertape owiń i do wody! No dobrze, ale dochodzimy do najważniejszego punktu programu… obraz pod wodą….

Co to? UFO? Nie… Ta obudowa (stara) tak ma….

Kamera włożona do tej obudowy starej wersja 1 nie potrafi sklejać obrazu 360 stopni! Pół biedy kiedy dotyczyłoby to boków. Można kamerę przekręcić (no tu już tracimy wtedy łatwość korzystania z 360 stopni bo musimy po prostu kadrować robiąc film). Ale problem jest tu większy ponieważ to straszne coś jest widoczne w ujęciu kiedy chcemy pokazać siebie.

Typowe ujęcie na operującego kamerą – stara obudowa!

Koszmar to mało powiedziane! To kompletnie bezużyteczny gadżet! NIE KUPUJCIE!!! Za chwilę będą wyprzedaże, ale NIE KUPUJCIE!!!! Szkoda każdej złotówki!

Hejt był wielki!

Trudno się dziwić, że ilość filmów na YT o kompletnej bezużyteczności tej starej obudowy chyba poruszyła firmę Insta360 ponieważ nagle, na 1 sierpnia 2023 dostajemy prezent. Obudowę podwodną w nowej wersji i z dopiskiem INVISIBLE (niewidoczna)!

Nowa obudowa NIEWIDOCZNA… Hmmmm… Znaczy, że stara miała być widoczna….

Nowa obudowa podwodna do INSTA360 X3  

Dla przypomnienia od sierpnia 2023!!! Niestety w momencie kiedy piszę ten artykuł to wszędzie w polskich sklepach są stare wersje obudowy w cenach kosmicznych, czyli ponad 440 zł!

Jak rozpoznać te dwie obudowy? Pierwsza (zła) ma elementy czarne, nowa jest poza zamkami ich pozbawiona.

Nowa obudowa podwodna do Insta360 X3.

Ponieważ kamera nie jest symetryczna jeżeli chodzi o przyciski to na obudowie mamy mocne napisy Insta360… i muszą się zgadzać z napisami na kamerze kiedy ją do obudowy wkładamy! Proste? Proste!

Sama firma Insta360 pokazuje różnice w obudowach! Oczywiście w sprzedaży u nich już tej starej  nie ma.

Stara i nowa obudowa podwodna do Insta360 X3

Mam nadzieję, że widzicie różnice! Za chwilę jedziemy na nurkowanie do Chorwacji na wyspę VIS do polskiej bazy nurkowej Nautica i wierzę, że będę miał dzięki naszemu dostawcy nową obudowę! Będzie wtedy aktualizacja o nasze filmy 360 stopni z pod wody!

Snorklowanie z Insta360 X3

Sama kamera jest wodoodporna teoretycznie. Dlaczego teoretycznie? Bo niestety są podróbki np. akumulatorów. Można zrobić kształt, elektronikę, ale gorzej jest z tym najważniejszym w wodzie czyli uszczelkami. No i trzeba 10 razy sprawdzić zatrzaski akumulatora (nawet oryginalnego) zanim włożymy kamerę pod wodę.

No ale woda dla optyki to problem. Wszyscy, którzy filmują i fotografują pod wodą to wiedzą. Czy więc kamera świetna na powietrzu zostanie taka pod wodą bez żadnej adaptacji? NIE!

Problem z optyką i wodą dotyczy też Insta360 X3. Algorytmy mają problem i nic dziwnego. Zresztą każdy chociaż trochę myślący pewnie dojdzie do wniosku, że może jednak kamerę zabezpieczyć obudową?

Bo to jest tak jak z zegarkiem gdzie napisali wodoodporny do 50 metrów i nagle po wejściu pod intensywny prysznic stracił szczelność. Bo te parametry nie obejmują pewnych szaleństw na które mamy ochotę np. skoków z kamerą do basenu gdzie ciśnienie wody kiedy wpadacie do niej jest większe niż na 10 metrach spokojnego zanurzenia! Dlatego też nawet jeżeli nie nurkujecie, a tylko waszym żywiołem jest plaża, basen i snorklowanie KUPCIE OBUDOWĘ PODWODNĄ!

Po pierwsze nie będziecie mieli w wodzie problemów z obciętymi na filmie częściami ciała, po drugie kamera będzie bezpieczna.

Obrazy z kamery podczas snorklowania BEZ OBUDOWY i Z OBUDOWĄ!
Invisible stick pod wodą

I na koniec przekazuję Wam mądrość znalezioną w internecie. NIE TRZYMAJCIE TYCZKI ZA SAM KONIEC!

Trzymanie tyczki pod wodą!

Wydaje się, że będzie lepiej jak “przedłużycie” tyczkę o 10 cm bo macie siłę i kamera będzie dalej od Was. Nie róbcie tak! Algorytm usuwania tyczki pozostawi na filmie tę część gdzie zaczyna się zaznaczenie i jeżeli nie ma tam Waszej dłoni to z dłoni będzie sterczeć kawałek tyczki. Czyli jak trzymamy za “czerwone” to “zielone” będzie widać.

I na koniec

Przez długi czas mój dostawca sprzętu (patrz niżej) nie pozwalał mi na kupienie kamery 360 stopni z prostym tłumaczeniem: Nie będziesz zadowolony z jakości obrazu! Oczywiście miał rację! Dziękuję! Od kiedy pojawiła się kamera Insta360 ONE X2 dostałem zielone światło, a Insta360 X3 to naprawdę kamera robiaca wielkie wrażenie! Gorąco Wam polecam, bo jak macie ograniczone fundusze i nie chcecie wozić skrzyni sprzętu to ta kamera może pracować również jako znakomita kamera sportowa filmując nie w 360 stopni (wtedy korzysta z jednego obiektywu). Natomiast to co wyróżnia system Insta360 to znakomite aplikacje na smartfon i program do montażu na komputer.


Naszym dostawcą jest: Dronexpert.eu  – polecamy u nich: drony, kamery sportowe, kamery 360 stopni oraz serwis! Są najlepsi!

dronexpert_eu_logo 


(c) TravelPhoto.pl